Sıkça Sorulan Sorular

Perküsyon / Bateri

perküsyon ve bateri dersleri yakında başlıyor...
    bateri dersleri, online bateri kursu

    Detaylar

  • Eğitmen Yakında...
  • Kategori Perküsyon - Bateri

Çevrimiçi perküsyon ve bateri dersleri, alanında uzman, deneyimli öğretmenlerimiz tarafından evinizden çıkmadan ya da dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman güvenilir bilgiye ve içeriğe ulaşmanızı sağlar.

Eğitmenlerimiz, öğrencinin yaşı, müzik bilgisi, varsa daha önceki enstruman deneyimine göre bir program oluşturur ve sizinle tecrübelerini paylaşırlar. Dilerseniz ücretsiz deneme derslerimize katılabilir, ya da eğitmenlerimizle birebir görüşme talep edebilirsiniz.

Perküsyon nedir?
Perküsyon sözcüğü Latince’deki ‘percussio’ ve ‘percussus’ terimlerinden gelir. Kelime anlamı; vurmak olan perküsyon, aynı zamanda elle çalınan vurmalı enstrümanların genel adıdır. Vurmalı çalgılar genel olarak bir müzik parçasında ritmi belirler.  Özellikle orkestraların olmazsa olmazlarıdır. Fakat vurmalı çalgılar aynı zamanda melodiyi de icra edebilirler.

Bateri nedir?
Bateri, İtalyanca’da vurmak anlamına gelen Battere sözcüğünden gelmektedir. Orkestra ya da caz topluluğunda vurmalı çalgılar takımına Bateri adı verilir. Özellikle klasik müzikte baterinin diğer bir adı davul’dur. Aynı zamanda 18. yy’da özellikle klavsen müziğini süslemek amacı ile ortaya çıkan çalış stiline de bateri adı verilmiştir.*

Bateri ve Perküsyon Çalmak
Bateri, baget adı verilen değnekler (sopa) ile çalınır. Perküsyon ise genellikle elle çalınır.
Genel itibariyle, vurmalı çalgılar, piyano ve yaylı enstrümanlara oranla daha hızlı ilerleme kaydedilen çalgı türleridir. Fakat her enstrümanda olduğu gibi vurmalı enstrümanları çalmak da tamamen kişiden kişiye farklılık gösteren ve emek isteyen bir süreçtir. Özellikle ritim kulağı kuvvetti kişiler, vurmalı enstrümanları daha kolay öğrenmektedirler.

Bateri / Perküsyon derslerini çalışma süresi, eğitmen desteği, düzenli katılım, verimli çalışma altyapısı ve yetenek önemli ölçüde desteklemektedir. Eğer ritim kulağınız kuvvetli ise günde yaklaşık 1 saatlik bir çalışma ile kısa sürede başlangıç seviyesini tamamlayabilirsiniz.

musiconline ile Bateri – Perküsyon Dersi
Evde kendi çabanızla enstrüman çalmayı öğrenmek fazlası ile can sıkıcı ve sancılı bir süreçtir. Sadece video izleyerek enstrüman çalmayı öğrenmek ne yazık ki pek mümkün değil. Bu nedenle profesyonel bir eğitmenden yardım almalısınız.
musiconline‘da farklı uzmanlık deneyimlerine sahip eğitmen kadromuz, enstrümanınızı çalarken güven kazanmanıza ve çalma tekniğinizi geliştirmenize yardımcı olurlar.

Uzaktan uzağa bateri – perküsyon dersi faydalı olur mu?
Evet, bu konuda iddialıyız ???? Sizin çabanız, öğrenme isteğiniz ve bizim geliştirdiğimiz metotlar sayesinde bu mümkün..
Deneme derslerimize katılarak siz de çevrimiçi derslerimizi ücretsiz deneyimleyebilirsiniz.

Hedef;
Enstrüman çalmaya kadar verdiğinizde kendinize bir hedef belirmeleniz fayda sağlayacaktır. Bu nedenle aşağıdaki vurmalı çalgılar eserlerini ve spotify listemizi dinlemenizi tavsiye ederiz.

Vurmalı çalgıların ön planda olduğu eserler;
Carl Orff – Carmina Burana
Ludwig van Beethoven – 9. Senfoni
J.s. Bach – Toccata and Fugue BWV 565
Ludwig van Beethoven – 5. Senfoni
Johannes Brahms – 1. Senfoni
Giuseppe Verdi – Requiem
Antonin Dvorak – 8. Senfoni

Dersler ve virtüözler hakkında detaylı bilgi için Blog ‘umuza göz atmayı unutmayın.

 Spotify listemiz için tıklayın.

*Kaynakça; İrkin Aktüze – Müziği Anlamak